ADAD Konto klienta
Aktualizacja 23.1 - poprawiona.

Ukazała się kolejna aktualizacja programu PUZZLE do wersji 23.1.Abonenci mogą ją pobrać za pomocą mechanizmu „Powiadomień o aktualizacjach”, albo jak po zalogowaniu na Konto klienta.Pozostałych użytkowników zachęcamy do zakupu aktualizacji z abonamentem.

Uwaga:Aktualizacja zmienia strukturę bazy danych ( G57U32 ). Należy ją wykonać na wszystkich stanowiskach korzystających z tej samej bazy danych.

Zmiany w wersji 23.1

Nowy limit najmu prywatnego dla małżeństw

Od lipca 2023 r. obowiązuje nowy, dwukrotnie wyższy limit przychodów z najmu prywatnego opodatkowanych stawką 8,5% dla małżeństw, które złożyły oświadczenie określone w art. 12 ust. 6 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zgodnie z nowymi przepisami podatnik może wykorzystywać następującą część limitu 100000 zł:

  • 0% - w przypadku gdy małżonek podatnika wykorzystuje cały limit w podwójnej wysokości,
  • 100% (wartość domyślna) - w przypadku gdy podatnik płaci ryczałt jedynie za siebie,
  • 200% - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje cały limit w podwójnej wysokości (a małżonek - 0%).

Taki wybór jest w oknie „Sposób opłacania ryczałtu” (otwieranym poleceniami „Nowe” lub „Edytuj” znajdującymi się na zakładce „PIT - ryczałt” okna edycji danych właściciela) gdy wybierze się w nim rok 2023 lub późniejsze. Dla lat wcześniejszych można nadal wprowadzić dowolną wartość z przedziału od 0% do 100%. Najbardziej skomplikowana sytuacja jest dla 2023 roku, ponieważ można nie tylko wybrać jedną z trzech wyżej wymienionych wartości (w zakładce „wg przepisów z lipca”), ale również wprowadzić dowolną wartość stosowaną na początku 2023 r. (w zakładce „wg starych przepisów”).

Na zakładce „PIT - ryczałt” okna danych właściciela, w kolumnie „Limit najmu”, dla 2023 r. jest pokazywana tylko wartość „wg przepisów z lipca”.

Inne ulepszenia i zmiany

  • Test podpisywania
    W menu „System” → „Ustawienia” → „e-Deklaracje i JPK”, jest nowe polecenie: „Test podpisywania”. Polecenie sprawdza działanie certyfikatu (podpisu) oraz funkcji używanych do podpisywania (także seryjnego). Test podpisywania może się przydać np. po zainstalowaniu nowego certyfikatu.
  • (wer. 23.1.8) Poprawione uwzględnianie limitu najmu opodatkowanego 8,5% w przypadku gdy jest kilka ryczałtowych źródeł przychodów i limit zmienia się w ciągu roku.

DATA PUBLIKACJI: 2023-07-04 » Pozostałe aktualności
Pliki do pobrania
Kategorie
»Na górę »Strona główna
infolinia 801 000 321
Kontakt
Adad Systems
ul. Traktorowa 40/1
91-129 Łódź
tel. 42 61 15 800
Proponujemy również
© ADAD : Księga podatkowa : Podatki VAT, PIT : Deklaracje podatkowe : Mała Firma : : Projekt i wykonanie BerMar multimedia
-
ADAD
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.